11zahidjalali

العادلی تحمل شنیدنش را ندارد

16.02.2012 13:06

العادلی تحمل شنیدنش را ندارد

نویسنده: زاهد جلالی

تحول، تغییر و تبدیل بخشی از سنت های خداوند متعال در انسان‫ها می‫باشد. ایزد متعال بوسیلۀ این تغییر و دگرگونی بنده‫هایش راامتحان می کند؛ تا مؤمنان راستین و قوی الایمان از مؤمنان ضعیف الایمان و منافقین تفکیک شوند و وجهه راستین ایشان در جامعه شناخته شود.

وقتی آخرین نبی خدا جل جلاله حضرت محمد مصطفی - صلی الله علیه وسلم- به پیامبری مبعوث شد بعضی از کسانی که همه چیز رابا چشمان عقل می‫نگریستند و در جستجوی حقیقت بودند آن حضرت - صلی الله علیه وسلم - را به پیامبری پذیرفتند، البته در این میان برخی از مردمان ضعیف الایمان نیز ایمان آوردند.

برای این که مؤمنان ضعیف الایمان از مؤمنان قوی الایمان و راستین جدا شده مردم ایشان را درک کنند خداوند متعال - جل جلاله - ایشان را به گونه‫های مختلف امتحان می کرد. رویداد اسراء و معراج که در روزگار بعد از مبعوث شدن رسول خدا رخ داد یکی از آزمایشات الهی بود.

ابوبکر صدیق نمونه‫ای است از مؤمنان راستینی که اسلام چون خون در رگهای آنها جریان داشت، و هیچ چیز نمی‫توانست در آرامش ایمانی آنها تزلزل و دگرگونی ایجاد کند. وقتی ابوبکر صدیق با ابو جهل مواجه شد و ابو جهل با لحن تمسخر آمیزی ماجرای شب گذشته را که حضرت پیامبر خدا حکایت کرده بود به ابوبکر رساند، تا تخم شک در ایمان او پاشیده گمراهش کند، یا او را وا دارد تا پیامبر – علیه الصلاة و السلام- را تکذیب کند.

بر خلاف آنچه در دماغ مسخ شده ابوجهل می‫گذشت چون حضرت ابوبکر صدیق از رویداد آگاهی یافت با اعتماد به نفس بی‫مانندی گفت: اگر واقعا رسول خدا – صلی الله علیه و سلم – چنین فرموده‫اند، راست گفته‫اند. و چون ایمان سترگ ابو بکر بزرگ - رضی الله عنه - پیامبر خدا را بدون هیچگونه شک و تردیدی تصدیق نمود به شرف "صدیقیت" نایل آمد. البته در این میان افرادی سست عنصر از مشرکان مکه نیز بودند که حضرت محمد مصطفی - صلی الله علیه وسلم - را تکذیب کردند. بدون شک این معجزه تاریخ بشریت روح ایمانی یاران رسول خدا – صلی الله علیه وسلم – را قوت بخشید، و تار و پود مردانگی و ایمان آنها را بیش از پیش بهم نزدیکتر ساخته، و بر قدرت و توان آنها افزود.

در جهان ما نیز گه گداری چنین حوادثی رخ می دهد، و در حقیقت در پشت پرده آن اسراری است از آزمایش و امتحان الهی برای زدودن کج فهمان و سست عنصران و ایمانهای ناپخته از صف مؤمنان راستین. ولی متاسفانه در بسیاری موارد ما مسلمانان با این حوادث تعامل سطحی داریم و هیچ در مورد اسراری که در پشت این حوادث نهفته است نمی‫اندیشیم.

خداوند متعال به مؤمنان راستین بشارت کامیابی داده است، ولی باز هم ما امتحان دنیوی را منحیث اصل می شناسیم و این امتحاناترا میزانی برای برد و باخت انتخاب کرده‫ایم که در حقیقت چنین نیست.

انقلاب 25 جنوری مصر حقایق عجیب و غریبی را به اثبات رساند. حقایقی که باور کردنش برای بسیاری از انسان‫ها ناممکن بود.

حبیب العادلی وزیر کشور سابق رژیم استبدادی مصر عدۀ زیادی از جوانان و نخبگان تیزهوش و زرنگ مصر را که شایستگی دریافت جوایز بودند را در زندانها و سیاهچالها به جرم عقل و اندیشه زیر شکنجه قرار می داد! حبیب العادلی در سال 1997 میلادی وزیر داخله مصر از سوی حسنی مبارک تعین گشت و نامش پس از مدت کوتاهی به تجاوز حقوق انسان و شکنجه های بسیار شدید و ضد انسانی بر زبانها رفت. گفته می شود که العادلی بسیاری از دستگیر شده‫گان را به اتهام تخریب امنیت کشور بدون اثبات هیچگونه جرمی بر آنها تا دهها سال به زندانهای شکنجه و سلولهای تاریک می‫سپرد.

جوانان مؤمن و متعهد حرکت اسلامی اخوان المسلمین در کنار برخی از رهبران شاخص این حرکت اسلامی نمونه، از جمله هزاران جوان با درک و شعوری بودند که بنا بدستور حبیب العادلی در پشت میله های زندان انداخته شدند.

مهندس خیرت شاطر معاون استاد مهدی عاکف و همچنین حسن عز الدین یوسف مالک که بنام حسن مالک شناخته شده است از جمله قربانیان این جنایتکار بودند.

حسن مالک از جمله کسانی است که فواید زیادی به اقتصاد مصر رسانده بود و از جملۀ کسانی بود که برای بار اول کمپیوتر را در مصر راه اندازی کرد.

در سال 2006 میلادی حسن مالک، خیرت شاطر با چهل نفر از قیادات جماعت اخوان المسلمین از سوی حبیب العادلی بازداشت شدند و تا به سال 2008 میلادی بدون سرنوشت در زندان بودند. بعد از آن در سال 2008 میلادی جز سه نفر اینها همۀ دیگران در محکمه عکسری استثنايی محاکمه شدند و حسن مالک بدون اثبات هیچ جرمی در حقش به هفت سال زندان محکوم و همۀ دارائی ایشان و اموال فامیلشان جامد شد. البته این جنایت در حق او ضربه‫ای بود به اقتصاد مصر زیرا در پی این حکم 600 تا 1000 کارگر مصری از وظایفشان برکنار شدند.  وی می گوید که در زندان با قرآن زندگی می کردم و توانستم به یاری خداوند در 18 ماه قرآن راکاملا حفظ کنم.

حسن مالک می گوید سقوط نظام حسنی مبارک و اعوانش با انقلاب 25 جنوری را هرگز نمی‫توانستم تصور کنم، البته همیشه منتظر یک تغییر و دگرگونی در وضع فلاکت بار جامعه بودم چرا که تغییر سنتی است الهی در خلقتش.

حسن مالک می گوید، برای ما روزی بسیار شگفت انگیز بود. حبیب العادلی را دیدم که دست بسته به زندان آوردند. او در همان سیاهچالی که ما را دفن کرده بود زندانی شد. دهان من و همراهانم از تعجب وا مانده بود و زیر لب زمزمه می‫کردیم: حسبنا الله ونعم الوکیل! به او گفتم: من از مدتی که اینجا هستم همیشه بر علیه شما ستمگران دعا می کردم، و از خداوند می‫خواستم شما را بدین سرنوشت تاریک مبتلا سازد. دهانش از حرکت ایستاده بود، و نتوانست جوابم را دهد، سرش را پایین اندخته بود و حتی نمی‫توانست بطرفم نگاه کند، به سرعت به سلولش داخل شد!..

حسن مالک میگوید که به زندان آمدن ظالمان ستمگر ترجمه قول خداوندی است که می‫فرماید: ﴿وَقِيلَ لِلظَّالِمِينَ ذُوقُوا مَا كُنْتُمْ تَكْسِبُونَ﴾ - به ستمگران گفته شد: بچشید آنچه را که با دستان خود به ثمر رسانده‫اید -.

لالا ، بټنوال 16.02.2012 16:24

دا د الهي لا یزاله قدرت يوه نمونه ده ، چې چاته ېې په دې دنیا اوچاته په هغې دنیا کې دخپل عمل بدله ورکوی خو مونږ ړانده یونه ګورو، کاڼه ېو نه اورو، عقل لرو کارترې ناخلو، ماغزه لرو سوچ نه کوو ، نو ای د زر او زور خاوندانو چې څه وکرۍ هغه به وریبۍ ، دحساب ورځ په یاد کې ولرۍ، اود خدای دمخلوق په حق کې ظلم روا مه ګڼۍ ،،،، دادنيا ورانیږی ورانېدونکې ده ،،، بله به جوړیږی جوړيدونکې ده٠٠٠٠٠ زمونږ کلیوال یو متل لری وایی تل به ناصرخان نه وی ، سره غاړی به ېې اوښان نه وی

ټولې تبصرې

ستاسو تبصره


لطفاً لاندې افغانستان په انګليسي تورو وليکئ.
كاپي كول د ماخذ د يادولو او د ليكوال د نوم ليكلو په صورت جواز لري٠ اړيكه:zahid.jalaly@gmail.com او ګرځنده شميره:00923319046248